76 стор.
Призначений викладачам музичних шкіл, музичних відділень шкіл естетичного виховання для використання на уроках сольфеджіо
Збірник одноголосних диктантів призначений для викладачів музичних шкіл, музичних відділень шкіл естетичного виховання для використання на уроках сольфеджіо.
Посібник містить 255 фрагментів музичних творів видатного українського композитора Миколи Віталійовича Лисенка, що слугують зразками текстів для написання диктантів. Музичний матеріал систематизовано та розподілено на три розділи відповідно до основного курсу чинної Програми з предмета «Сольфеджіо» для музичної школи, музичного відділення початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу (школи естетичного виховання) (K., 2012) за зростанням рівня складності: Перший етап (1-3 класи при восьмирічному і шестирічному строках вивчення предмета), Другий етап (4-6 класи при восьмирічному і 4-5 класи при шестирічному строках вивчення предмета) і Третій етап (7-8 класи при восьмирічному та б клас при шестирічному строках вивчення предмета). Класифікація мелодій, що застосована у збірнику, доволі умовна. Загальноприйнятий обсяг текстів диктантів у кількості 8 тактів інколи перевищено, аби штучно не вкорочувати деякі відомі теми. Викладач завжди може обрати для написання диктанту такий музичний матеріал, що найбільш підходить до теми уроку та відповідає рівню підготовки учнів.
Музичний диктант — це одна з важливих форм роботи на уроках сольфеджіо, в якій синтезуються набуті учнями знання, уміння та навички. Відтворення елементів музичної мови через нотний запис сприяє розвитку внутрішнього слуху юного музиканта, вихованню у нього навичок слухового аналізу та вміння долати метроритмічні і звуковисотні труднощі, виробляє почуття стилю музики, збагачує пам'ять новими музичними образами. А написання диктантів на матеріалі музики українського композитора допомагає ще й планомірно формувати національне музичне мислення.
Основна мета укладання посібника — це оновлення музичного матеріалу для написання диктантів за рахунок зразків мелодій українського композитора Миколи Лисенка, накопичення слухових вражень учнів, розширення їхнього уявлення про національну самобутність української музичної культури.
На уроках сольфеджіо учням буде корисно дізнатися про інтонаційні особливості музичної мови української музики. А також про своєрідний національний колорит творів М. Лисенка, досягнутий завдяки використанню характерних для українського фольклору ладів народної музики, зокрема гуцульського ладу (мінору з підвищеними IV і VI ступенями); ходів на широкі інтервали, з їх поступовим заповненням; стрибків мелодії до VII підвищеного ступеня в мінорі; інтервалу збільшеної секунди поміж III і IV ступенями (у двічі гармонічному мінорі); мелодичних зворотів з IV підвищеним ступенем тощо. Народний характер підкреслюють і орнаментика мелодій, і застосування змінного ладу. Усвідомлення цих особливостей сприятиме кращому написанню диктантів.
Дібраний музичний матеріал має значний пізнавальний потенціал і є корисним також для уроків музичної літератури, адже у викладача з'являється можливість більш широко познайомити учнів із творчою спадщиною видатного українського композитора, оскільки запропоновано багато уривків з опер «Коза-дереза», «Наталка Полтавка», «Тарас Бульба», «Ноктюрн»; фортепіанних творів, солоспівів тощо.
Чимало творів Лисенка тісно пов'язані з українським фольклором. Так, дитячі опери композитора засновані на народних наспівах. Мистецька обробка українських пісенних і танцювальних мотивів наявна і в багатьох інших творах. Нерідко авторські мелодії митця важко відрізнити від народних, бо вони сповнені духу народної музики, в них втілені характерні особливості народної виконавської практики.
Укладач збірника сподівається, що пропонований музичний матеріал розширить загальний кругозір учнів, допоможе у формуванні гарного музичного смаку та викличе інтерес до творчості засновника української музики — Миколи Лисенка і до всієї української музичної культури.